The Evolution of Teaching Math

1. Teaching Math In 1950’s
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit?

2. Teaching Math In 1960’s
A logger sells a truckload of lumber for $100 His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?

3. Teaching Math In 1970’s
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80. Did he make a profit?

4. Teaching Math In 1980’s
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.

5. Teaching Math In 1990’s
A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living?

Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers, and if you feel like crying, it’s okay.)

6. Teaching Math In 2008
Un hachero vende una carretada de madera para $100. El costo de la producciones es $80. Cuanto dinero ha hecho el hachero?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *